Despre noi / Organizare

Organizare

Actele normative care reglementează organizarea şi funcţionarea instituţiei publice:
Legea nr. 303/2004R privind statutul judecătorilor şi procurorilor;
Legea nr. 304/2004R privind organizarea judiciară ;
Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public;
Hotărârea de Guvern nr. 123/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de
aplicare a Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public;
Hotărârea Consiliului Superior al Magistraturii nr. 1375/2015 pentru aprobarea
Regulamentului de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti;
Legea nr. 567/2004 privind Statutul personalului auxiliar de specialitate al
instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea;
• Ordinul de serviciu.

Categorii de personal Nr. posturi
Judecători 38
Grefieri 38
Grefieri statisticieni 1
Grefieri documentariști 1
Specialiști IT 4
Grefieri arhivari 7
Grefieri registratori 1
Agenți procedurali 2
Funcționari publici 10
Personal contractual 4
Organigrama 2021

Albescu Loredana Lenuţa

Busuioc Anamaria Monica - judecător secţia I civilă
Iacobuţ Neculai Cătălin - judecător secţia penală
Pralea Ovidiu Vasilică - judecător secţia penală
Ciobanu Sorina - judecător secţia I civilă
Şerban Cătălin - judecător secţia a II-a civilă, de contencios administrativ şi fiscal

Chiriac Maria Violeta

Rusu Loreta
Mititelu Carmen - înlocuitor
Albu Dinu Ionuț- înlocuitor

Iacobuț Cătălin
Pralea Ovidiu Vasilică - înlocuitor
Mengoni Arin Alexandru - înlocuitor

Cătălin Șerban
Radu Cristina Mădălina - înlocuitor
Grancea Gabriel- înlocuitor

Ciobanu Sorina
Busuioc Anamaria Monica - înlocuitor
Iordan Iuliana​ - înlocuitor

Gavrilă Luminiţa

Funaru Carmen
Gavrilescu Vasile
Hâncu Daniela
Jicu Rita
Radu Nicolae Adrian
Rotaru Iuliana
Sporici Virgil

Comănescu Adrian Teodor

Mastacan Sorin - specialist IT şef
Popa Codruţa Mihaela
Dancău Emanuil Petru - monitorizează aplicarea Regulamentului privind protecția datelor (RGPD)
Strugaru Bogdan

Şerban Cătălin– purtător de cuvânt
Preda Nicoleta – expert informare publică
Sârghi Maria Alina – înlocuitor
Grădinaru Marieta – înlocuitor

Albu Dinu Ionuţ
Berescu Valeria - înlocuitor

Alistar Anca Loredana
Politic Mădălina Elena - înlocuitor

Mititelu Carmen
Raichert Anamaria - înlocuitor

Radu Nicolae Adrian

Dediu Liliana - titular
Marcu Daniela - (înlocuitor)

Movilă Amalia - titular
Stroe Eugenia (înlocuitor)
Vişan Magda (înlocuitor)

Patriche Gabriela
Otic Maricela

Grefieri - vedeţi mai jos secţiile

Anchidin Constantin
Anghel Ecaterina Gabriela
Barbu Răzvan Ionuț
Codreanu Silvia
Drăghici Dana Cătălina
Moisă Geanina Petronela
Moize Sergiu
Rusu Carmen Gabriela

Grădinaru Marieta

Iacobuț Neculai Cătălin - Preşedinte secţie

  1. Adrian Bogdan Ion 
  2. Anti Silviu
  3. Budeanu Vasile Sorin
  4. Cristea Maria
  5. Finică Adrian Octavian
  6. Galavan Adina Cătălina
  7. Hanganu Ioana Luciana
  8. Jercan Petronela Mihaela
  9. Mengoni Arin Alexandru - înlocuitor
  10. Munteanu Viorel
  11. Pralea Ovidiu Vasilicăînlocuitor

Albu Dinu Ionuţ - Grefier şef secţie

  1. Avădăni Andreea Irinel
  2. Berescu Valeria - înlocuitor
  3. Botezatu Maria Daniela
  4. Călin Carmen Nicoleta
  5. Cîrlan Mihaela - înlocuitor
  6. Damaschin Elena
  7. Diaconu Ștefana
  8. Drilea Ioana Adriana
  9. Gorea Luminiţa
  10. Otic Maricela
  11. Patriche Gabriela
  12. Popescu Elena
  13. Popov Grigore - înlocuitor
  14. Timofte Alina Elena

Ciobanu Sorina - Preşedinte secţie

  1. Anei Cristina
  2. Busuioc Anamaria Monica - înlocuitor
  3. Dogar Andreia Simona
  4. Grancea Luminița
  5. Grosu Valerica Niculina
  6. Iordan Iuliana - înlocuitor
  7. Pârjol Năstase Doru Octavian
  8. Ştefănescu Cezar
  9. Vadana Monica

Alistar Anca Loredana - Grefier şef secţie

  1. Butnaru Cristina Iulia
  2. Cernat Andreea
  3. Chelaru Tatiana
  4. Dediu Liliana
  5. Dinu Marina
  6. Fodor Cristina Alina
  7. Marcu Daniela
  8. Mitrofan Cornelia
  9. Politic Mădălina Elena - înlocuitor
  10. Spoială Gabriela - înlocuitor

Şerban Cătălin - Preşedinte secţie

  1. Albescu Loredana Lenuța
  2. Bărbieru Marcel Grigore
  3. Chiriac Maria Violeta
  4. Costea Angelica
  5. Grancea Gabriel (înlocuitor)
  6. Maftei Smaranda
  7. Napa Morina
  8. Nimineț Brîndușa
  9. Pătraşc-Bălan Ionela-Diana
  10. Petrescu Ioan
  11. Radu Cristina Mădălina (înlocuitor)

Mititelu Carmen Grefier şef secție

  1. Budău Florinela
  2. Gherasim Monica Andra
  3. Luncanu Lenuța Daniela - înlocuitor
  4. Movilă Amalia
  5. Munteanu Anca Maria
  6. Raichert Anamaria - înlocuitor
  7. Șotrocan Ionela
  8. Stroe Eugenia
  9. Vieriu Crina Paula
  10. Vişan Magda

Colegiul de Conducere

În cadrul Curții de Apel Bacău funcționează Colegiul de Conducere, alcătuit din președintele Curții de Apel Bacău și un număr de 6 judecători, aleși pe o perioadă de 3 ani în adunarea generală a judecătorilor.

Principalele atribuții ale Colegiul de Conducere al Curții de Apel Bacău, stabilite prin Hotărârea C.S.M. nr. 1375/2015:

• atribuţii referitoare la problemele generale de conducere a instanţei;
• avizează proiectul de buget pentru curtea de apel şi pentru instanţele din circumscripţia acesteia şi îl transmite Consiliului Superior al Magistraturii şi Ministerului Justiţiei;
• solicită Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie să se pronunţe asupra problemelor de drept care au fost soluţionate diferit de instanţele judecătoreşti;
• atribuții privind desemnarea și alegerea candidaților pentru funcția de membru al Consiliului Superior al Magistraturii;
• emite puncte de vedere cu privire la probleme generale de conducere a instanței, la solicitarea președintelui;
• orice alte atribuţii prevăzute de lege sau regulamente.

Compartimente şi comisii

Grosu Valerica Niculina – titular

Anei Cristina  – înlocuitor

Chiriac Maria Violeta – Vicepreședinte instanță
Rusu Loreta

Preda Nicoleta

Hanganu Ioana Luciana
Munteanu Viorel  

Chiriac Maria Violeta – titular
Radu Cristina Mădălina 
– înlocuitor

Anei Cristina – titular la secţia I civilă
Pîrjol Năstase Doru Octavian – înlocuitor
Napa Morina – titular la secţia II civilă
Petrescu Ioan – înlocuitor

Secţia civilă I  – Vadana Monica – titular
                          – Busuioc Anamaria Monica – înlocuitor
Secţia civilă II – Maftei Smaranda Claudia– titular

                         – Pătrașc Bălan Diana Ionela – înlocuitor

Secţia penală  – Jercan Petronela Mihaela – titular
                          -Adrian Bogdan Ion – înlocuitor
Şerban Cătălin – purtător de cuvânt
Chiriac Maria Violeta – înlocuitor
Secţia civilă I   – Grancea Luminiţa  titular
                         – Nimineţ Brînduşa- înlocuitor
Secţia civilă II – Șerban Cătălin – titular

                         – Pătrașc Bălan Diana Ionela – înlocuitor

Secţia penală  – Finică Adrian Octavian – titular
                        – Budeanu Vasile Sorin – înlocuitor
Şerban Cătălin – titular

Chiriac Maria Violeta – înlocuitor

Radu Cristina Mădălina – preşedinte
Adrian Bogdan Ion – membru

Grosu Valerica Niculina – membru

Dancău Emanuil Petru responsabil

Compartimentul grefă, arhivă şi citaţii

Statistică:
– 
Sârghi Alina Maria

Compartiment Informatică:
 – Mastacan Sorin – specialist IT şef
 – Popa Codruţa Mihaela
 – Dancău Emanuil Petru – monitorizează aplicarea Regulamentului privind protecția datelor (RGPD)
 – Strugaru Bogdan
Compartiment executări penale:
 – Patriche Gabriela
– Otic Maricela
Compartiment executări civile:
Secţia civilă I – Dediu Liliana  – titular
                          – Marcu
 Daniela (înlocuitor)
Secţia civilă II  – Movilă Amalia – titular
                        – Stroe Eugenia şi Vişan Magda (înlocuitori)
 

Departamentul economico-financiar:
 – Gavrilă Luminiţa – Manager economic

 – Gavrilescu Vasile 
 – Funaru Carmen
 – Rotaru Iuliana
 – Sporici Virgil
 – Hâncu Daniela
 – Jicu Rita
 – Radu
 Nicolae Adrian
 – Comănescu Adrian Teodor – consilier juridic

Bărbieru Marcel Grigore – Preşedinte
Ștefănescu Cezar – Membru
Grancea Gabriel – Preşedinte supleant
Iordan Iuliana – membru supleant
Alistar Anca Loredana – Secretar
Politic Mădălina Elena 
– Secretar supleant
(Document:Decizia 256/2018

Chiriac Maria Violeta – Preşedinte
Gavrilă Luminiţa – manager economic
Mititelu Carmen – grefier şef secţie

Șerban Cătălin
Maftei Smaranda Claudia
Şerban Cătălin– conducătorul biroului
Preda Nicoleta – expert informare publică
Sârghi Maria Alina – înlocuitor
Grădinaru Marieta – înlocuitor